Shoda odborníků na adopcích dětí homosexuálními páry

21. listopadu 2009 v 12:01 | Petr Tomeš
Profesorka Judith Stacey z New York University poznamenala: "Výjimečně panuje taková shoda v jakékoliv oblasti společenských vět jako v případě rodičovství homosexuálů a z tohoto důvodu American Academy of Pediatrics a všechny hlavní odborné organizace specializující se na dobré podmínky dětí vydaly zprávy a rezoluce podporující práva gayů a leseb".

Hlavní odborné organizace podporující výchovu dětí homosexuálními páry:
Profesor Michael Lamb, Ph.D. z Univerzity Cambridge v roce 2009 shrnul studie zaměřené na rodičovství párů stejného pohlaví zabývajících se vývojem dětí a adolescentů:
"Děti a adolescenti vychovávaní rodiči stejného pohlaví jsou dobře vyvinutí se stejnou pravděpodobností jako děti vychovávané heterosexuálními rodiči včetně 'biologických' rodičů. Mnoho studií mladistvích vychovávaných rodiči stejného pohlaví provedených respektovanými výzkumníky a publikovaných v odborně recenzovaných akademických žurnálech došlo k závěrům, že děti a adolescenti vychovávaní rodiči stejného pohlaví jsou stejně psychologicky, emocionálně a sociálně úspěšní jako děti a adolescenti heterosexuálních rodičů včetně 'biologických' rodičů. Navíc výzkum jasně ukazuje, že vývoj mladistvích ovlivňují stejné následně zmíněné faktory bez ohledu na sexuální orientaci rodičů."
"Je mimo vědecké rozpory, že mezi faktory ovlivňující vývoj dětí a adolescentů patří kvalita vztahu mezi mladistvími a jejich rodiči, kvalita vztahu mezi rodiči nebo důležitými dospělými v životech mladistvích a existence ekonomických a socioemočních zdrojů. Tyto faktory ovlivňují vývoj jak v tradičních tak netradičních rodinách. Pohlaví rodičů ani jejich sexuální orientace neovlivňuje schopnost být dobrými rodiči nebo zdravý vývoj jejich dětí. Také neexistuje empirická podpora pro názory, že přítomnost jak mužské tak ženského modelu rolí v domácnosti podporuje dětský vývoj anebo blaho."
"Výzkumy zabývající se vývojem dětí a adolescentů přímo v kontextu rodičovství párů stejného pohlaví reprezentují přibližně 30 let vědy a zahrnují více než 50 odborně recenzovaných empirických zpráv. Nestarší zprávy z těchto studií rodičovství párů stejného pohlaví byly publikovány koncem 70. let 20. století a výzkum pokračuje do současnosti. V respektovaných akademickcý žurnálech nebo v kapitolách knih užívaných dalšími odborníky bylo publikováno více než 100 článků o rodičích stejného pohlaví anebo jejich dětech. To představuje jak kvalitativní výzkum (opírající se především o rozhovory a diskuse s dětmi nebo rodiči) tak o kvantitativní výzkum."
"Literatura sociálních věd naproto odmítá názory, že existuje optimální kombinace pohlaví rodičů a že adolescenti rodičů stejného pohlaví mají jakékoliv nevýhody ve vývoji ve srovnání s těmi u rodičů opačného pohlaví."
"Studie vztahující se na rodičovství párů stejného pohlaví na jejichž základě vyvozuji své závěry byly publikovány v předních žurnálech zabývajících se vývojem dětí a adolescentů jako například Child Development, Developmental Psychology a The Journal of Child Psychology and Psychiatry. Žurnály jako Child Development publikovaný Society for Research in Child Development, Developmental Psychology publikovaný American Psychological Association a The Journal of Child Psychology and Psychiatry jsou vlajkovými loděmi mezi odborně recenzovanými žurnály na poli vývoje dítěte. Většina studií, o které se opírám, se objevila v těchto (nebo podobných) pečlivě odborně recenzovaných a vysoce výběrových žurnálech, jejichž standardy reprezentují odbornou shodu na všeobecně přijímaných sociálněvědeckých standardech pro výzkum vývoje dětí a adolescentů."
"Před publikováním v těchto žurnálech bylo vyžadováno, aby tyto studie podstoupily pečlivý proces odborné recenze, což vede k tomu, že představují typ výzkumu, který členové těchto profesí považují za spolehlivý. Výzkumy z oblasti rodin s rodiči stejného pohlaví se shodují se standardy v relevantních oborech a produkují spolehlivé závěry."
"Z odborného hlediska lze jednoznačně konstatovat, že neexistují vědecké argumenty proti možnosti výchovy vlastního či adoptovaného dítěte jednopohlavním rodičovským párem. Všechny protiargumenty jsou v podstatě politického, emocionálního nebo náboženského charakteru."
"Amici emphasize that the abilities of gay and lesbian persons as parents and the positive outcomes for their children are not areas where credible scientific researchers disagree. Statements by the leading associations of experts in this area reflect professional consensus that children raised by lesbian or gay parents do not differ in any important respects from those raised by heterosexual parents. No credible empirical research suggests otherwise."

"There is ample evidence to show that children raised by same-gender parents fare as well as those raised by heterosexual parents. More than 25 years of research have documented that there is no relationship between parents' sexual orientation and any measure of a child's emotional, psychosocial, and behavioral adjustment. These data have demonstrated no risk to children as a result of growing up in a family with 1 or more gay parents. Conscientious and nurturing adults, whether they are men or women, heterosexual or homosexual, can be excellent parents. The rights, benefits, and protections of civil marriage can further strengthen these families."

"The research indicates that parenting practices and children's outcomes in families parented by lesbian and gay parents are likely to be at least as favourable as those in families
of heterosexual parents, despite the reality that considerable legal discrimination and inequity remain significant challenges for these families."
"A review of the psychological research into the well-being of children raised by same-sex and opposite-sex parents continues to indicate that there are no reliable differences in their mental health or social adjustment and that lesbian mothers and gay fathers are not less fit as parents than are their heterosexual counterparts.
"The CPA recognizes and appreciates that persons and institutions are entitled to their opinions and positions on this issue. However, CPA is concerned that some are mis-interpreting the findings of psychological research to support their positions, when their positions are more accurately based on other systems of belief or values."
"CPA continues to assert its 2003 position that the psychological literature into the psychosocial adjustment and functioning of children fails to demonstrate any significant differences between children raised within families with heterosexual parents and those raised within families with gay and lesbian parents. CPA further asserts that children stand to benefit from the well-being that results when their parents' relationship is recognized and supported by society's institutions."

"Empirical research to date has consistently failed to find linkages between children's well-being and the sexual orientation of their parents. If gay, lesbian, or bisexual parents were inherently less capable than otherwise comparable heterosexual parents, their children would evidence problems regardless of the type of sample. This pattern clearly has not been observed. Given the consistent failures in this research literature to disprove the null hypothesis, the burden of empirical proof is on those who argue that the children of sexual minority parents fare worse than the children of heterosexual parents."
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama