Na základě počtu objevených chyb nelze porovnávat bezpečnost softwaru...

4. ledna 2006 v 23:55 | Petr Tomeš
Uživatele totiž nemohou ohrožovat rychle (včas) opravené a obecně méně závažné chyby v linuxové distribuci spolu s tisíci dodávaných aplikací, oproti mnoha neopraveným, často závažnějším chybám pouze v rámci holého operačního systému Windows. Proto je příspěvek Jiřího Macicha Windows jsou jasně bezpečnější než Linux zavádějící.

Související odkazy

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rony rony | 5. ledna 2006 v 14:41 | Reagovat

možno by sme sa ale mali venovať problémom, ktoré priniesol 1.5 Firefox:

prvý nekritický problém je zväčšenie obsadenia pamäte novou verziou voči predošlým.

Viac závažný problém je fakt, že sa mi častejšie zobrazuje hlásenie, že firefoxu sa zdá beh javascriptov pomalé a žiada potvrdiť ich prerušenie alebo pokračovanie. To mi naznačuje isté problémy s javascriptom v 1.5, je už zvejnený nejaký plán, čo s tým? Je už chyba lokalizovaná?

Petře: Jirka Macich, je síce nadšenec, no o architektúre informatiky nemá žiadne znalosti ani skúsenosti. Všetky jeho vyjadrenia sú len súkromné dojmy na základe prijatých informácií, ktoré obmedzuje len na verejne dostupné média. To je dosť málo na to, aby bol relevantným zdrojom pre komentáre.

Už niekoľkokrát sa prepieral takýto problém a vždy tí rozumní dospeli k stanovisku, že Linux a Windows nie je možné porovnávať podľa žiadnych kritérií, pretože snaha o účelové porovnania naráža na zanedbanie iných faktorov a snaha o úplné porovnanie zasa naráža na nedostatok prehľadu vykonávateľov porovnaní.

Takže venujme sa skôr tlaku na team Mozilla a team pre Gecko, aby dali dohromady zoznam najdôležitejších problémov ich vlajkového produktu.

2 Petr Tomeš Petr Tomeš | E-mail | Web | 5. ledna 2006 v 17:48 | Reagovat

[1]

ad Jiří Macich: Pokud někdo nemá o něčem žádné znalosti ani zkušenosti, měl by se daným tématům vyhýbat a tím spíše by neměl psát jednoznačné závěry do titulku i samotného příspěvku, zvláště tehdy, pokud jsou argumentačně naprosoto nepodložené a vysloveně scestné. Já tohle prostě nedělal, nemám důvod to dělat a nebudu to dělat. Píšu méně, o méně tématech, ale zásadně o těch, o kterých mám aspoň trochu přehled a několikaleté intenzivnější zkušenosti, a proto si můžu dovolit zakládat příspěvky na ověřitelných faktech přímo od zdrojů odkazovaných v mnohem větší míře než je tomu zvykem.

ad Windows vs Linux

Tak především záleží na tom, co se porovnává, jakým způsobem, v jakých verzích a v jaké linuxové distribuci. Každý systém má evidentně své výhody a nevýhody a vždy záleží na konkrétních požadavcích a potřebách uživatele, které výhody jsou pro něj skutečně důležité a které nevýhody ho nijak zásadně neomezí.

Pokud například bezpečnostní experti a samotný výrobce operačního systému doporučují pořízení (vyhledání, (koupi), instalaci, aktualizace)  antivirového softwaru, softwaru proti spywaru a pravidelnou instalaci aktualizací, které jsou mimochodem vydávány pomalu či vůbec, aby byl systém aspoň v základní míře zabezpečen pro práci na Internetu, a u konkrétní linuxové distribuce se nemusí 18 měsíců dělat vůbec nic, protože se automaticky a včas (každý den) aktualizuje nejen systém, ale všechny standardně dodávané aplikace, pak si běžní uživatelé určitě musí dobře uvědomovat ohromné rozdíly v složitosti, finanční, časové a hardwarové náročnosti jednotlivých řešení a těžko to někdo zpochybní.

ad Firefox 1.5: Některé záležitosti jsou samozřejmě bohužel nepříjemné (a žádný produkt není úplně perfektní), ale právě k tomu slouží testování, oznamování chyb a připravované aktualizace 1.0.5.x:

http://weblogs.mozillazine.org/qa/

3 rony rony | 16. ledna 2006 v 22:24 | Reagovat

len k tomu firefoxu, musim iba zopakovat, ze odstranenie toho fenomenu s pamatou by som neoznacil ako uspech ale hlavne ako sluzbu vernym ;-)

Nedavno som otestoval Orca a pokial by on nemal vaznejsie chyby, tak bude vaznym konkurentom :-) a ostavat v pozicii, ze "stajna" Gecko zostava nie je najuspokojivejsia odpoved :-)

ak nebude mozilla.org citit tlak na vyriesenie, tak sa budu venovat rozsirovaniu funkcii (co prinasa okamzity efekt).

4 Petr Tomeš Petr Tomeš | E-mail | Web | 17. ledna 2006 v 7:46 | Reagovat

Novinky ohledně Firefoxu 1.5.0.1 připravovaného na konec ledna 2006 naznačují výrazné posuny k lepšímu v oblasti paměťové náročnosti.

5 D.A. D.A. | E-mail | Web | 30. března 2007 v 15:18 | Reagovat

Heey, lidi!!!! Prejdete na linux. Je to mnohem lepsi operacni system: stabilnesji, rychlejsi, bezpecnejsi. A navic to neni tak tezke naucit se na nem pracovat, jak mnozy misleji. Takze, kouknete se na muj blog, tam se toho dozvite hodne: why-linux.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama